Rufai Fm

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’e kadar cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, bugün kılınacak cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak.

Danıştay 10. Dairesi, 10 Temmuz’da yaptığı açıklama ile, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Bununla birlikte Ayasofya’da ibadetin yolu açılmış oldu. Aynı gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını “hayırlı olsun” mesajıyla paylaştı.

İşte Ayasofta’nın son hali

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya Camii’nden son görseli paylaştı.

Twitter adresi üzerinden yaptığı paylaşımda, “Tarihi bir güne uyandık. 86 yıl sonra Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı için hazırlıklarımız tamamlandı. Bugün İstanbul’un parolası; maske, mesafe, sabır, anlayış olacak. Misafirlerimize hoş geldiniz diyor, görevli kardeşlerime başarılar diliyorum.” dedi.

Namaz kılma alanları doldu, girişler durduruldu

Vali Yerlikaya, ayrıca, “Değerli misafirlerimiz. Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu.” dedi.

Sabır ve anlayışla birbirimize yardımcı olmamız gerektiğini belirten Yerlikaya, Ayasofya Camii’nin ibadet için sabaha kadar açık olacağını söyledi.  

İlk namazda 1500 civarında kişinin yer alması bekleniyor

Ayasofya Camii’nde kılınacak ilk cuma namazında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de aralarında bulunduğu 1500 civarında kişinin yer alması bekleniyor.

 

salih güzel

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed