Rufai Fm

Ahmed Rufai’den Gençlere Vaaz ve Nasihatler”

Cenabı Pir’den öğütler * 

Seyyid Ahmet er Rıfai  (Rahmetullahi aleyh)  Hazretleri gençlere çok değer verirdi. Gençlere sık sık faziletli ve hayırlı işler yapmaları hususunda tavsiyelerde bulunurdu.

Seyyid Ahmet er Rıfai  (Rahmetullahi aleyh)  gençlere rezillikten uzaklaşmayı ve Allah’a  itaat eden kullar olmayı  hazreti peygamberin sünneti seniyesine sarılmalarını tavsiye ederdi.

Seyyid Ahmet er Rıfai  (Rahmetullahi aleyh)  hazretleri şeraite çok önem verirdi. Tarikatı ve şeriatı bir görürdü. İşte hazretin gençlere yapmış olduğu nasihatlerden bir kısmı :

 Ey oğlum,  şüphesiz dünya hayaldir ve içindekiler de yok olacaktır.

Ey  oğlum,  dünya,  dünyayı isteyenlerin;  ahiret de,   ahireti isteyenlerindir.  sen sen ol, sakın yalan iddiada bulunma.

 Ey oğlum,  yedigini yok eder,  giydiğini eksiktir,  ettiğini bulursun.  Allah’a yönelmek kaçınılmazdır. Sevgilerden uzak kalmanın zamanı da muhakkak gelecektir.

Ey oğlum, dünyanın öncesi, zayıf ve yorgunluk,  sonu ise ölüm ve Kabirdir.  Eğer dünyanın sakinleri kalıcı olsaydı, insanların  meskenler (evleri)  yıkılmazdı. Öyle ise kalbini Allah’a bağla,  Allah’ın dışındakilerden uzak kal.

Ey oğlum, bütün durumlarında Allah’a teslim ol.  fakirlere alçak gönüllü davran. Şeriat uğrundaki hizmetlerinde dosdoğru ol.  niyetini vesvese ile kirletmekten koru.  kalbinin insanlara meyletmesine engel ol.

Ey oğlum,  Allah’ın kapısındaki kuru ekmeği  ye,  tuzlu su iç;  fakat Allah’ın dışındaki kapıdan,  taze et ve bal daha yeme.  Geçiminde, Şeriat’ın helal kazanç yolunda bir sebebe sıkıca sarıl bunun için hileyi terk et.

Ey  oğlum,  fakirlerin gönüllerini kırmaktan sakın,  akrabalarını ziyaret et,  onlara karşı cömert ol. sana haksızlık eden kimseleri affet.  sana karşı kibirlenen  kimselere alçak gönüllü ol.

Ey oğlum,  vezirlerin ve hükümdarların kapılarına fazla müracaat etme ( çünkü seni alçaltır).  fakirlere ve kabirleri ziyareti arttır.  halk ile tatlı konuş.  onlara seviyelerine göre hitap et.

Ey oğlum,  huyunu düzelt ve  insanlarla güzel bir şekilde bir araya gel. cahillerden uzak ol.  yetimin ihtiyaçlarını gider ve onlara cömertçe davran.  fakirlerden terk edilmiş kimseleri ziyareti çoğalt ve devamlı ziyaret bulun hatırlarını ve dualarını talep etmek için uğraş.

Ey oğlum, şeyh (ihtiyarları)  karşı hizmetkar ol.  merhamet et ki,  merhamet göresin. Allah ile ol ki,  Allah’ı seninle olsun. Yoldaşınla,  bütün söz ve fiilleride samimi ol.  hak yolunda insanlara yol göstermek için çaba göster.

Ey oğlum, sufiler ve dervişler  seyrinde (yolunda) bulun ve onlarla yürü. Kalbini, Allah’ın zikri ile imar et. Yapını onun fikri ile kur. Niyetini samimiyet ile aydınlat ve Allah’tan yardım dile.

Ey oğlum, Cenabı Hakk’ın musibetlerinde sabırlı ol. Allah’tan hoşnut ol. Her hal u kâr da Allah’a çok hamd et. Allah’ın salâtı ve selamı üzerine olsun. Resul Ekrem’e çokça salâvat getir. Misafirine ikram et. Keramet ve olağanüstü haller arzulama. Devamlı  Allah kapısında ol ve her halinde sabırlı ol.  devamı için : 

* mütercim; Prof. Dr.Münir Atalar, Seyyid Ahmed Rıfâî Hayatı ve Eserleri, ilkharf yayınları, 2013 

salih güzel

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed