Keban’da 223 yıldır Sakal-ı Şerif ziyareti yapılıyor

Elazığ’ın Keban ilçesinde, 1794 yılında yapımı tamamlanan Yusuf Ziya Paşa Camisi’ne emanet edilen Sakal-ı Şerif vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Elazığ’ın Keban ilçesinde, 1794 yılında yapımı tamamlanan Yusuf Ziya Paşa Camisi‘ne emanet edilen Sakal-ı Şerif vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
İlçede Kadir Gecesi nedeniyle gece ziyarete açılan Sakal-ı Şerif, bugün de ziyaret edilebilecek. Yapımı 1794 yılında tamamlanan tarihi Yusuf Ziya Paşa Camisi’nde korunan Şakal-ı Şerif’i görmek için çevre il ve ilçelerden de çok sayıda vatandaş geldi.
Yoğun ilgi gösterilen Sakal-ı Şerif ziyareti sırasında ilahiler okunuyor, dualar ediliyor.
Kadir Gecesi yatsı namazının ardından erkeklere ziyarete açılan Sakal-ı Şerif, bugün de kadınların ziyareti için açık bulunuyor.
İlçe Müftülüğü tarafından da ziyaret çıkışında vatandaşlara gül suyu, şerbet ve lokum ikram ediliyor.
Keban Müftü Vekili Serkan Cihangir, Sakal-ı Şerif’in mukaddes emanetlerin en yaygınlarından olduğunu belirterek, sair zamanlarda ashabın toplayıp özenle sakladığı bu Sakal-ı Şeriflerin günümüze kadar geldiğini ve herkesin ziyaret edebilmesi için merkezi camilere verildiğini söyledi.
Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre bin 818 adet Sakal-ı Şerif’in bulunduğunu aktaran Cihangir, “Yusuf Ziya Paşa Camisinde bulunan Sakal-ı Şerif de yaklaşık birkaç asırdır her yıl ramazan ayında Kadir Gecesinde ziyarete açılıyor. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda vatandaşlar camiye akın ediyor.” dedi.
Vatandaşlardan 61 yaşındaki Mustafa Ergan da 50 yıldır ilçede Kadir Gecesinde Yusuf Ziya Paşa Camisi’nde Sakal-ı Şerif’i aksatmadan ziyaret ettiğini dile getirerek, “Bu ziyaret bende manevi duygularımı pekiştirmekte ve kendimi huzurlu hissetmekteyim. Türkiye’nin neresinde olursam olayım, Keban gelip Sakal-ı Şerif ziyaretimi aksatmadan manevi duygular içerisinde yaparım.” diye konuştu.

Muhabir: Pirhasan Doğan