Hasan Sezai Dergahı restora edildi

‘Bir öksüz minare daha mescidiyle buluştu’ Günümüze sadece minaresi ulaşan Hasan Sezai Dergahı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.

Günümüze sadece minaresi ulaşan Hasan Sezai Dergahı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gülşeniye Tarikatı büyüklerinden Hasan Sezai Gülşeni’nin de kabrinin bulunduğu Hasan Sezai Dergahı’nın ihyası sürecinin restorasyon anlamında 2013 yılından bu yana devam ettiğini söyledi.

Bahçesinde minare ve türbe dışında başka hiçbir yapının olmadığı alanda ihya çalışmalarına başladıklarını anlatan Güneren, dergah içerisindeki mescidin minaresinden başka neredeyse hiçbir bölümünün günümüze ulaşamadığını kaydetti.

Güneren, mescidin bulunduğu alanda eserle ilgili ilk olarak kazı çalışması yaptıklarını belirterek, Edirne Müze Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilen kazı sonucunda caminin temelleri ve plan şemasının ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir