Büyük bir kültür ve maneviyat hizmeti

Türkiye yazma eserler kurumu kültür ve maneviyat hayatımıza çok büyük katkılar sağladıgını belkide çogumuz farkında değiliz. kurum çürümeye yüz tutmuş bir çok tarihi el yazma kitap ve eserleri gün yüzüne çıkarıp okurların istifadesine sunuyor.

hayvan_ansiklopedisi_yek_sifahane_2

Kurum arapça, farsça ve osmanlıca kitap ve eserleri iyileştirip  kitaplaştırıyor. Ve ayrıca kitapların bir kısmını internet sitelerinde okurlarla buluşturuyor. Kitaplara ulaşmak için link tıklamanız yeterlidir. http://www.ekitap.yek.gov.tr/

1

kurum şimdide Dünyada tek nüsha olan 62 ciltlik Keşfü’l Beyân an Sıfâti’l-Hayevan isimli ansiklopedik eserin konservasyonu tamamlıyor. İskenderiyeli âlim Ebü’l-Feth Muhammed b. Şeyh Bedreddin (Muhammed b.’Atiyye el-İskenderi el-Afvi) tarafından yazılan eser, 62 ciltten ve toplam 14.493 varaktan oluşan ve Hayvanlar/canlılar âlemi ile ilgili olarak klasik dönemin en kapsamlı ansiklopedik eseri olma özelliği taşıyan ve elif harfi ile başlayıp alfabetik olarak devam eden eseri okurlarıyla buluşturmayı düşünüyor.

Bu yıl sonuna kadar 62 ciltten 50 tanesinin konservasyon işlemlerinin tamamlanması, sonrasında da eserlerin sonra oksijensiz ortamda depolanması planlanmakta Böylece ilerlemesi yavaşlamış olan mürekkep korozyonu hasarı daha da yavaşlayacaktır.

hayvan_ansiklopedisi_yek_sifahane_0

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir